Jak wygląda organizacja pogrzebu?

Jak wygląda organizacja pogrzebu?

Czas żałoby jest dla każdego niezwykle trudny ze względu na utratę bliskiej osoby. Wiąże się on również z organizacją pogrzebu, która nierzadko jest dużym wyzwaniem. Jak dokładnie wygląda proces organizacji pogrzebu z pomocą zakładu pogrzebowego?

Ustalenie najważniejszych elementów

Pierwszą czynnością, jaką najczęściej wykonuje zakład pogrzebowy w imieniu rodziny zmarłego, jest powiadomienie o dacie pogrzebu za pomocą rozwieszonych w specjalnie wyznaczonych miejscach klepsydr. Choć tworzone są one według powtarzalnego schematu, rodzina może do pewnego stopnia je spersonalizować. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje pierwsze dwie lub trzy klepsydry za darmo, a wszystkie następne rozwieszane są za niewielką opłatą.

Po ustaleniu najważniejszych informacji, rodzina wybiera trumnę w przypadku standardowego pochówku lub urnę przy kremacji. Ponadto w pierwszej sytuacji konieczne jest również wybranie odzieży, w której zmarły zostanie pochowany. Można ją zakupić lub wybrać stosowny strój wśród odzieży zmarłej osoby. Ustala się też szczegóły dotyczące ceremonii – można przeprowadzić ją z udziałem księdza lub bez niego, a także całkowicie zrezygnować z ceremonii.

Wybór miejsca pochówku

Często najwięcej problemów przy organizacji pogrzebów przysparza wybór miejsca pochówku. W dużych miejscowościach często ilość miejsc na cmentarzu jest mocno ograniczona, a więc są one dość drogie. Korzystając z usług zakładu pogrzebowego można jednak mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione za nas. Pozostaje więc tylko wybór miejsca na pochówek i uiszczenie stosownej opłaty.

Wiele osób jeszcze za życia decyduje się na zakup miejsca na cmentarzu, w wielu rodzinach kultywuje się także tradycję zbiorowych grobowców. W tych przypadkach nie ma więc konieczności dodatkowej organizacji miejsca pochówku. Znacząco zmniejsza to ilość formalności związanych z pogrzebem.

Dodatkowe usługi pogrzebowe

Wszystkie pogrzeby są inne, ze względu na to, że rodzina często chce spersonalizować je do maksimum. W związku z tym w ramach pogrzebu wybiera się dodatkowe usługi, takie jak wynajęcie organisty czy zakup specjalnych ozdób. Większość usług realizowana jest przez zakład pogrzebowy (np Arkadia z Olsztyna), należy jednak liczyć się z tym, że zwiększy to koszt, jaki będzie musiała ponieść rodzina w związku z ostatnim pożegnaniem. Zamiast tego dobrym pomysłem może być wygłoszenie na pogrzebie mowy pożegnalnej. Dzięki niej zmarła osoba może zostać upamiętniona w wyjątkowy sposób, który na pewno doceni każdy członek rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *