JAK WYGLĄDA FOTOGRAFIA POGRZEBOWA?

JAK WYGLĄDA FOTOGRAFIA POGRZEBOWA?

Do tej pory fotografia pogrzebowa stosowana była wyłącznie na pogrzebach znanych osobistości. Dzisiaj możemy zobaczyć zdjęcia z pogrzebu księżnej Diany, Jana Pawła II lub Wisławy Szymborskiej. Fotografie to pozwoliły w pewien sposób być na uroczystości wszystkim tym osobom, które nie mogły pojawić się na pogrzebie danej osoby.

Zdjęcia znanych osobistości

Przez wiele lat budujemy specjalną więź z twórczością wielu ludzi. I chociaż oni nie znają nas, my znamy ich sztukę. Odejście ulubionego artysty może być dla wielu z nas dużym zaskoczeniem. Wiele osób pragnie w pewien sposób uczestniczyć na uroczystości pogrzebowej drugiego człowieka. Nie każdy jednak ma takie możliwości, aby wyjechać do innego miasta lub kraju na ceremonię pożegnania. Fotografia pogrzebowa pozwala więc w pewien sposób być nam w tym miejscu, zobaczyć ostatnią drogę ważnej dla nas osoby. Ale czy fotografia pogrzebowa w przypadku osób prywatnych ma sens? To nadal budzi wiele kontrowersji.

Na takim prywatnym pogrzebie będą wyłącznie osoby nam znane, nasze najbliższe grono rodziny i przyjaciół. Wielu osobom wydaje się, że fotograf może zaburzyć pewien spokój ceremonii. Warto jednak zaznaczyć, że tak jak w przypadku fotografii pogrzebowej znanych osobistości, tak i na tym skromniejszym pogrzebie fotograf zachowuje ogromną dyskrecję oraz subtelność.

Czym wyróżniają się zdjęcia pogrzebowe?

Oprawa fotograficzna na pogrzebie to coraz częściej pojawiająca się oferta usług w wielu domach pogrzebowych. Również zakład pogrzebowy Gloria w Buku oferuje fotografa. To, co wyróżnia jego zdjęcia to subtelność. Fotograf skupia swoją uwagę na detalach i emocjach. Pokaże na zdjęciach orszak, ostatnią drogę zmarłego, następnie skupi się na detalach jak promienie słońca padające na krzyż lub zaciśniętą chusteczkę w dłoni. Zdjęcia te w najlepszy sposób pokażą tęsknotę ludzi za ich bliskim. Tym samym na zdjęciu zostanie udokumentowane to, jak ważny dla wszystkich był drugi człowiek.

Fotograf nigdy nie wykonuje zdjęć Zmarłemu w trumnie. Nie jest to bowiem cel fotografii pogrzebowej. Zdjęcia mają pokazać wyłącznie ceremonię i ludzi, dla których tyle znaczył drugi człowiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *