Kremacja czy pogrzeb?

Kremacja czy pogrzeb?

Pochówek zwłok kogoś nam bliskiego może przybierać w dniu dzisiejszym dwie najbardziej podstawowego rodzaju formy. Jest to na pewno doskonale znana nam wszystkim forma tradycyjnego pochówku z wykorzystaniem lub nie ceremonii pogrzebowej oraz forma zyskująca coraz większą popularność, jaką są kremacje.

Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku główny cel jest jeden, którym jest oczywiście godne pożegnanie kogoś nam bliskiego, kto na zawsze odszedł już z tego świata. W przypadku tradycyjnego rodzaju formy pochówku, ciało zmarłego jest umieszczane w trumnie, po czym zostaje złożone do grobu lub grobowca rodzinnego. W przypadku opcji, jaką są kremacje, forma ta polega na spopieleniu ciała zmarłego. W obecnym czasie wykorzystuje się w tej usłudze nowoczesne piece kremacyjne. We wcześniejszym okresie jak i w niektórych kulturach spopielenie zwłok odbywa się przy użyciu stosu drewna, na którym zostaje złożone ciało zmarłego. Powstałe w ten sposób zbierane są do specjalnego pojemnika, którym jest urna kremacyjna. Urna z kolei jest zazwyczaj umieszczana w odpowiednio przygotowanym do tego celu kolumbarium.

kremacje

Chociaż na całym świecie istnieją kraje gdzie kremacje są bardzo popularna opcja pochówku zmarłego, to nie mniej jednak w naszym kraju tego rodzaju forma pochówku j w dalszym ciągu ustępuje miejsca popularnością tradycyjnemu rozwiązaniu, jakim jest pochowek zmarłego w grobie na cmentarzu. Oczywiście nie znaczy to, że kremacje nie znajdują coraz więcej zwolenników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *