Jaką trumnę wybrać na pogrzeb?

Jaką trumnę wybrać na pogrzeb?

W życiu człowieka przychodzi dzień, w którym musi przekroczyć próg zakładu pogrzebowego, aby dokonać niezbędnych ustaleń, związanych z pogrzebem kogoś z rodziny bądź przyjaciół. Są to bardzo trudne momenty i, nawet podświadomie, staramy się uciec od takich myśli i wyobrażeń jak najdalej. Jednak życie nie jest bajką i nie ma człowieka, któremu przez całe życie udawałoby się uciec od styczności ze śmiercią. Może więc warto przemóc się i, także w codzienności, nie uciekać od tematów pogrzebowych? W końcu są one, jakby nie patrzyć, częścią ludzkiego życia…

Jednym z pytań, które z pewnością zostaną zadane nam kiedyś przy okazji organizacji pogrzebu, będzie to: o jakim rodzaju pogrzebu Państwo myślą? Jeśli odpowiedź będzie, że raczej zależałoby na pogrzebie tradycyjnym – to pojawi się drugie pytanie: a jaką trumnę chcieliby Państwo wybrać?

Szeroki wybór trumien

Każdy zakład pogrzebowy ma w swojej ofercie wybór trumien – niejednokrotnie pochodzą one wprost od zakładów stolarskich czyli producentów trumien, co ogółem wpływa korzystnie na ich cenę oraz jakość. Mógłby ktoś zapytać: czy, biorąc pod uwagę obecną ekspansję towarów z Chin, nie byłoby jeszcze taniej, aby sprowadzać trumny chińskie? Cóż, pewnie byłoby taniej, ale – na szczęście – większość zakładów pogrzebowych nie decyduje się na to. Pewnie działa tu także pewne skojarzenie, w którym to, co pochodzi z Chin jest związane z produkcją masową – a przecież właściwie każdy chciałby swojej Bliskiej Zmarłej Osobie podarować na tę ostatnią drogę coś niepowtarzalnego; coś, co zostało wykonane z sercem – nie taśmowo. Dlatego też trumny od naszych rodzimych producentów są synonimem jakości oraz serca wkładanego przez producentów trumien w ich wytwarzanie. Listę producentów można znaleźć na https://funer.com.pl/kategoria,1,trumny,68.html.

Przeciętny człowiek jest zadziwiony dużym wyborem trumien. Różnorodność ich wzorów, rodzajów drewna z którego zostały wykonane czy odcieni kolorystycznych sprawiają, że trudno zdecydować się na tę jedną. Trzeba też przyznać, że każdy producent trumien dba o ich jakość, o detale używane do ich wykonania i wykończenia… Wtedy więc najczęściej zaczynają wchodzić w grę kwestie finansowe. Najtańsze trumny – z reguły sosnowe – to koszt ok. 700 zł. Jednak Klienci najchętniej nadal wybierają trumny dębowe, które są uważane za trumny solidne, wytrzymałe. Takie, jak to się mówi po cichu, naprawdę godne Osoby Zmarłej.

Mógłby ktoś zapytać: czy to nie jest wszystko jedno? Przecież – takie jest prawo natury – wszystko to w proch się obróci… Okazuje się, że jednak ten zdroworozsądkowy i ekonomiczny punkt widzenia w Polsce nadal nie jest tak powszechny. Może to i dobrze. Dzięki temu i Osoba Zmarła może spoczywać w eleganckiej trumnie, i producenci trumien mogą być pewni, że nie zabraknie im pracy… Takie jest życie: śmierć jednych służy życiu drugich. Tak jest, było i tak będzie – pewnie tak długo, jak będzie istniał świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *